Godina e SPAK, Tiranë. Foto: SPAK.
Lajme

Nëna e Monika Kryemadhit thotë se u pyet në SPAK për pronat

Fatime Kryemadhi, nëna e deputetes së Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi ishte të enjten më 11 prill në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, dhe kur doli nga ambientet e këtij institucioni deklaroi për mediet se ishte pyetur për pronën e saj. E pyetur nga gazetarët për arsyen e thirrjes nga […]

Gjykata e posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Foto: Xhemali Moku
KPK Lajme

Analiza financiare e Fatos Lulos debatohet në procesin penal ndaj tij për fshehje pasurie

Analiza financiare e ish-anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo, e hartuar nga tre ekspertët e rinj të caktuar nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë më 15 nëntor 2023, u debatua gjatë seancës gjyqësore të hënën më 19 shkurt, kur u kontenstua në disa pjesë të saj nga prokuroria dhe mbrojtja e të pandehurit […]

Ndërtesa e Bashkimit Europian në Bruksel. Foto ilustruese: Pixabay.
Artikull kryesor ! Lajme

Brukseli nuk është bindur nga lufta e deritanishme kundër korrupsionit

Viti 2023 ka gjasa do të hyjë në historinë e Shqipërisë si viti kur disa nga çështjet madhore të korrupsionit dhe abuzimit me detyrën përfunduan në dyert e gjykatave, me disa ish-zyrtarë të lartë të dënuar apo të akuzuar. Megjithatë, numri i hetimeve dhe gjykimeve të tilla, ndonëse i pazakontë për Shqipërinë, duket se nuk […]

Ilustrim grafik nga Jurgena Tahiri/ BIRN.
Investigime Në Fokus

Bilanci i OFL i heq lustrën luftës së qeverisë kundër krimit të organizuar

Me regji të gatshme nga filmat policeskë, resorti me mermer të bardhë u rrethua nga policë me kapuçë të zinj, ndërsa një zëdhënëse policie e shpalli atë pronën e parë të sekuestruar përmes një ligji special të qeverisë, që synonte goditjen e krimit të organizuar në Shqipëri. Kompleksi luksoz i reklamuar për dasma fitoi reputacion […]