Fshati Dhermi në bashkinë Himarë | Foto : LSA
Artikull kryesor ! Artikull kryesor Investigime Investigime Në Fokus

Si u vodhën miliona euro tokë në Dhërmi përmes zyrave shtetërore

Zyrat e Këshillit të Qarkut në Vlorë u thyen mesnatën e 11 tetorit. Grabitësit hynë nga dritarja në zyrën e zëdhënësit për median dhe më pas thyen dyert e zyrave të Drejtorisë së Administrimit e Mbrojtjes së Tokës, ku shkulën dorezat e dollapëve prej kompensate që mbajnë dokumentet e tokës bujqësore të shpëndarë nëpërmjet ‘ligjit […]

Anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla, Tartar Bazaj dhe Nurihan Seiti gjatë një mbledhjeje të KLP-së. Foto: LSA
Artikull kryesor ! Artikull kryesor Investigime Investigime Në Fokus

Hije nepotizmi dhe konflikti interesi në ‘qeverinë e re’ të drejtësisë

Tre anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë akuzohen për ‘konflikt të rëndë interesi’ në vendimmarrjen e tyre për promovimin e prokurores Elisabeta Imeraj në mars të këtij viti, pasi kishin punësuar më parë familjarët e tyre në administratën e Prokurorisë së Tiranës. Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se në kohën e votimit […]

Ndotja mjedisore në ish-venddepozitimin e mbetjeve në Porto Romano | Foto ilustruese : Geri Emiri
Artikull kryesor ! Artikull kryesor Investigime Investigime Korrupsioni Mjedisi Në Fokus

Skenari i plehrave: Si u dhjetëfishuan kostot e menaxhimit të mbetjeve të Durrësit

  Javën e parë të qershorit, kontejnerët e mbeturinave në Durrës u tejmbushën sërish me plehra, pasi Landfilli i Sharrës raportohet se refuzoi të merrte për disa ditë mbetjet e qytetit bregdetar.  Kjo situatë e përsëritur, e cila vjen në kohën kur Durrësi sapo hyri në sezon turistik pas dy vitesh të vështira të shënuara […]

Ilustrim nga Jurgena Tahiri BIRN
Artikull kryesor Investigime Faqja e pare Investigime

Siluri: Jeta e dyfishtë e një shqiptaro-amerikani të akuzuar për trafik droge

  Në pamje të parë, banori i Miçiganit, Ylli Didani ishte një biznesmen i suksesshëm me aksione në kompani në Shtetet e Bashkuara, Shqipëri dhe Kosovë, ku ai gëzonte një marrëdhënie biznesi me një ish-shefin e eksortës për ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. Megjithatë, autoritetet e Shteteve të Bashkuara thonë se kjo ishte thjesht një […]

Edi Rama dhe Vangjush Dako në Durrës në vitin 2014. Foto: Facebook
Artikull kryesor Investigime Energjia Investigime Korrupsioni Mjedisi Në Fokus

Pa garë dhe pa zgjidhje: Tarifa e inceneratorit të Sharrës rrezikon ta ‘falimentojë’ Durrësin

    Tre javë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit – kur Durrësi ishte ende një qytet ‘fantazmë’, kryeministri Edi Rama firmosi në emër të Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile një vendim për menaxhimin e mbetjeve të krijuara nga tërmeti. Vendimi i kryeministrit i hapi rrugën një tenderi pa garë me vlerë 1.9 miliardë lekë […]