Godina e SPAK, Tiranë. Foto: SPAK.
Lajme

Nëna e Monika Kryemadhit thotë se u pyet në SPAK për pronat

Fatime Kryemadhi, nëna e deputetes së Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi ishte të enjten më 11 prill në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, dhe kur doli nga ambientet e këtij institucioni deklaroi për mediet se ishte pyetur për pronën e saj. E pyetur nga gazetarët për arsyen e thirrjes nga […]

Trupa e KPK gjatë një seancë.
KPK Lajme

KPK ‘shkarkon’ ish-gjyqtaren Majlinda Andrea për t’i hequr statusin

Vendimi u shpall në mungesë të ish-gjyqtares Andrea. Majlinda Andrea nuk e ushtron funksionin prej vitit 2016, kur u akuzua për korrupsion dhe u dënua një vit më vonë me katër vite burg të konvertuara në shërbim prove. Megjithatë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit deklaroi në seancë dëgjimore se institucionet e drejtësisë nuk kishin ushtruar […]

Skeda e pasurisë së deklaruar – Majlinda Andrea – Ish anëtare e Gjykatës së Lartë
KPK Skeda

Skeda e pasurisë së deklaruar – Majlinda Andrea – Ish anëtare e Gjykatës së Lartë

Majlinda Andrea, ish-gjyqtarja e Gjykatës së Lartë që u dënua me shërbim prove për korrupsion, pritet të përballet të hënën më 15 maj me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Procesi i saj i vetingut po kryhet nga Olsi Komici, Firdes Shuli dhe Alma Faskaj. Majlinda Andrea e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në […]

Ilustrim nga Jurgena Tahiri BIRN
Artikull kryesor Investigime Faqja e pare Investigime

Siluri: Jeta e dyfishtë e një shqiptaro-amerikani të akuzuar për trafik droge

  Në pamje të parë, banori i Miçiganit, Ylli Didani ishte një biznesmen i suksesshëm me aksione në kompani në Shtetet e Bashkuara, Shqipëri dhe Kosovë, ku ai gëzonte një marrëdhënie biznesi me një ish-shefin e eksortës për ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. Megjithatë, autoritetet e Shteteve të Bashkuara thonë se kjo ishte thjesht një […]