Fatmir Mediu në SPAK | Foto: LSA
Artikull kryesor ! Lajme

Në procesin ndaj Mediut, debatohet mbi akt-ekspertimin e amerikanëve për shkaqet e shpërthimit në Gërdec

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu dhe dy përfaqësuesit e tij ligjorë, avokatët Henrik Ligori dhe Ardian Visha, paraqitën gjatë seancës gjyqësore të mërkurën më 24 prill kundërshtimet e tyre lidhur me akt ekspertimet e paraqitura nga SPAK më parë lidhur me shkaqet e zjarrit që shkaktoi ngjarjen tragjike në vitin 2008 në Gërdec, ku humbën […]

Godina e SPAK, Tiranë. Foto: SPAK.
Lajme

Nëna e Monika Kryemadhit thotë se u pyet në SPAK për pronat

Fatime Kryemadhi, nëna e deputetes së Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi ishte të enjten më 11 prill në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, dhe kur doli nga ambientet e këtij institucioni deklaroi për mediet se ishte pyetur për pronën e saj. E pyetur nga gazetarët për arsyen e thirrjes nga […]

Pranvera Stafa Selita
KPK Lajme Veting

Shtyhet seanca dëgjimore për prokuroren Pranvera Stafa Selita

Seanca dëgjimore për prokuroren e Elbasanit, Pranvera Stafa Selita e planifikuar për t’u zhvilluar të hënën më 4 mars në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, KPK, u shty me kërkesë të vetë subjektit të rivlerësimit me argumentin se përfaqësuesi ligjor i zgjedhur prej saj nuk kishte mundur të ishte i pranishëm. Pasi kryesuesja e trupës […]

Prokurori Madrit Kullolli pas seancës në KPK. Foto:BIRN
KPK Lajme Veting

Prokurori Madrid Kullolli jep shpjegime për bilancin negativ

Prokurori i Durrësit Madrid Kullolli u përball të premten në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit me barrën e provës për një bilanc negative me rreth 3.7 milion lekë, ndërsa nuk iu vunë në dukje probleme në kriterin e profesionalizmit dhe as atë të figurës. Kullolli, i pranishëm në seancë u mbrojt duke i arsyetuar problemet […]

Viza amerikane
Lajme

Mashtrim përmes Instagramit; falsifikonin aplikimet për vizë amerikane

Prokuroria e Tiranës dhe Policia e Shtetit njoftuan ditën e enjte arrestimin e gjashtë shtetasve shqiptarë të cilët u përfshinë në një skemë mashtrimi të aplikimit dhe marrjes së vizave amerikane. “Departamenti i Policisë Kriminale, nëpërmjet Njësisë Speciale të njohur si ‘Joint Shield’, në bashkëpunim të ngushtë me Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Tiranë […]