Ish-kryeministri Sali Berisha  duke folur para mbështetësve përmes një lidhjeje video nga shtëpia ku gjendet në arrest në Tiranë më 20 shkurt 2024.  Foto: Adnan Beci/LSA
Artikull kryesor ! Artikull kryesor Lajme Faqja e pare Lajme

“Vendim i drejtë”, gjykata angleze lë në fuqi sanksionet kundër Sali Berishës

Ish-kryeministri Sali Berisha humbi mundësinë e fundit për të pastruar figurën  e tij në Mbretërinë e Bashkuar pasi një gjykatë vendëse hodhi poshtë pretendimet e shumta të dorëzuara nga avokatët e tij kundër një vendimi të vitit 2022 që e sanksionon atë për përfshirje në korrupsion madhor gjatë kohës kur ai ka qenë kryeministër në […]

Hyrja e Prokurorisë se Tiranës | Foto: Nensi Bogdani/ BIRN
Artikull kryesor ! Artikull kryesor Lajme Faqja e pare Lajme

Urdhërarreste për agjentët e mikrokreditit, akuzohen për vjedhje

Nëntë persona u vendosën në masë sigurie arrest me burg apo arrest shtëpie të enjten nën dyshimin se kanë përdorur licencat si kompani mikrokrediti dhe përmbarues gjyqësorë për të zhvatur mijëra qytetarë përmes skemave të rifinancimit me kushte të këqija të kredive të vjetra apo përmes shantazhimit të tyre duke i bllokuar pronat e luajtëshme […]

Ilustrim nga Jurgena Tahiri BIRN
Artikull kryesor Investigime Faqja e pare Investigime

Siluri: Jeta e dyfishtë e një shqiptaro-amerikani të akuzuar për trafik droge

  Në pamje të parë, banori i Miçiganit, Ylli Didani ishte një biznesmen i suksesshëm me aksione në kompani në Shtetet e Bashkuara, Shqipëri dhe Kosovë, ku ai gëzonte një marrëdhënie biznesi me një ish-shefin e eksortës për ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. Megjithatë, autoritetet e Shteteve të Bashkuara thonë se kjo ishte thjesht një […]

Gjyqtari Luan Daci dhe avokati i tij, Jordan Daci gjatë masës së sigurisë në shkallën e parë. Foto: Edmond Hoxhaj.
Artikull kryesor Lajme Faqja e pare KPA Lajme

Anëtari i KPA-së, Luan Daci dënohet për falsifikim të dokumenteve

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e gjeti të drejtë konkluzionin e prokurorisë se anëtari i Kolegjit, Luan Daci ka kryer falsifikim nëpërmjet mosdeklarimit të një mase disiplinore në formularin e aplikimit për një pozicion në institucionet e vetingut. Gjykata vendosi dënimin e tij me 6 muaj burgim dhe pezullimin e dënimit […]